ATRAKCJE - Domki w Sobieszewie-nocleg Sobieszewo_domki na ulicy Ukrytej

Przejdź do treści

Wybrane atrakcje Wyspy Sobieszewskiej


REZERWAT PRZYRODY "PTASI RAJ"
znajduje się na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej (utworzony w 1959 r., o powierzchni 198 ha), przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. W skład rezerwatu wchodzi kilka większych i mniejszych zbiorników wodnych w tym dwa jeziora: Ptasi Raj i Karaś oraz okoliczne łąki i lasy. Obszar ten został objęty częściową ochroną już w roku 1916.
Ochronie rezerwatu podlegają ptaki błotne i wodne. Bytuje tu łabędź niemy oraz łabędź krzykliwy. Ptasi Raj jest punktem odpoczynku ptaków podczas przelotów migracyjnych, m.in. gęsi białoczelnych i gęsi zbożowych, które na terenie rezerwatu nocują, a dniami żerują na żuławskich polach. Na obszarze rezerwatu można spotkać ponad 200 gatunków ptaków, szczególnie przelotnych, drobnych ptaków śpiewających i dużych ptaków wodnych oraz błotnych (w tym, w latach 1996-2001 gniazdowanie 32 gatunków wodno-błotnych, m.in. perkozek, zausznik, bąk, gęgawa, ohar, cyraneczka, nurogęś, błotniak stawowy, zielonka, kropiatka, wodnik, żuraw, ostrygojad, sieweczka obrożna, sieweczka rzeczna, samotnik, słonka, rybitwa rzeczna, rybitwa białoczelna i podróżniczek). W 1997 roku odnotowano tu wyjątkowy pierwszy w Polsce lęg edredona
Wśród flory dominuje tu szuwar trzcinowy z dominującą trzciną pospolitą oraz typowy dla wydmy białej zespół trawiasty Elymo-Ammophiletum. Występują gatunki słonolubne: mlecznik nadmorski, sit Gerarda, aster solny, sporek solny, babka wintera, centuria nadobna i - u nasady grobli - róża pomarszczona.
Rezerwat jest udostępniony do zwiedzania za pomocą ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, przewidzianej w planie ochrony rezerwatu od 1995, powstałej w latach 1999-2003 i wyposażonej w końcu 2004 roku w dwie wieże obserwacyjne, które uroczyście udostępniono do zwiedzania w kwietniu 2005.

REZERWAT PRZYRODY "MEWIA ŁACHA"
znajduje się na Pobrzeżu Gdańskim, nad Zatoką Gdańską przy ujściu wiślanej odnogi zwanej Przekopem Wisły do Bałtyku. Rezerwat Mewia Łacha utworzony został w roku 1991 . Jego powierzchnia całkowita to 150 ha. Rezerwat składa się z dwóch części - lewobrzeżnej gdańskiej na obszarze Wyspy Sobieszewskiej o powierzchni 18,91 ha i drugiej większej o powierzchni 131 ha po wschodniej stronie Przekopu Wisły na obszarze gminy Stegna w sąsiedztwie Mikoszewa. Rezerwat Mewia Łacha chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowatych i blaszkodziobych.IZBA PAMIĘCI WINCENTEGO POLA
Izba Pamięci Wincentego Pola – muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego poety Wincentego Pola, mieści się w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. W roku 2012  dotychczasowa nazwa została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK


WILLA GAULEITERA ALBERTA FORSTERA, TZW. „FORSTERÓWKA”.
zabytkowa rezydencja gauleitera i obergruppenführera SS Alberta Forstera. Zlokalizowana była w Orlu, 17 km od centrum Gdańska, na Wyspie Sobieszewskiej przy obecnej ul. Lazurowej 3 i 4. Znajdowała się na obszarze Wolnego Miasta Gdańska (WMG).
Forsterówka objęta jest ochroną konserwatorską. Nadzór nad substancją architektoniczną pełni od
2006 r. Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku.
Po długiej przerwie w dostępie do obiektu niebawem Forsterówka będzie dostępna dla zwiedzających. Będzie to możliwe dzięki nowemu właścicielowi obiektu - Zakonowi Franciszkanów, któremu Miasto Gdańsk w 2010 r. przekazało obiekty dawnego domu wczasowego FWP "Mewa", w tym i Forsterówkę. W chwili obecnej w budynkach trwają prace remontowe i adaptacyjne na potrzeby Domu Pojednania i Spotkań, który tworzą w tym miejscu franciszkanie. Cały kompleks będzie od teraz nosił nazwę Wyspa Św. Franciszka (więcej informacji na stronie: www.wyspaswfranciszka.pl)

DAWNA PRZYSTAŃ HYDROPLANÓW W GÓRKACH WSCHODNICH.
Obecnie znajduje się tam niewielkie osiedle ze Stacją Ornitologiczną  PAN i Stacją Biologiczną UG
PUNKT WIDOKOWY Z TARASEM NA POWSTAŁEJ W 2015 WIEŻY CIŚNIEŃ KAZIMIERZ
(33 m wysokości, ok. 45 m n.p.m.) Obiekt infrastruktury wodnej stabilizuje ciśnienie w istniejącej na Wyspie Sobieszewskiej sieci wodociągowej. Posiada dwa zbiorniki wodne po 300 m. sześc. każdy, oba w kształcie pierścienia. Każda z komór jest uszczelniona żywicą i wyposażona w śluzy podobne do tych w łodziach podwodnych, by w razie awarii zbiornika można było do niego wejść.
Został otwarty 9 września 2015 i jest udostępniony do zwiedzania od maja do września. Patronem wieży ciśnień jest Kazimierz Behlke - długoletni (39 lat) pracownik gdańskich wodociągów, zmarły w 2013.STELE EWANGELICKIE Z XVIII W. PRZY SANKTUARIUM MB SALETYŃSKIEJ W SOBIESZEWIE.

ZABYTKOWA ŚLUZA W PRZEGALINIE (POWSTAŁA W LATACH 1889–1895).
SZLAK TURYSTYCZNY „WYSPY SOBIESZEWSKIEJ” (PIESZY, 10 KM) I SZLAK ROWEROWY IM. WINCENTEGO POLA (24 KM).
Wróć do spisu treści